چگونه ضدافتاب مناسب پوستمان انتخاب کنیم؟

 برای تشخیص اینکه چه نوع ضد افتابی برای پوستتان مناسب است ابتدا باید نوع پوستتان پوستتان را بشناسید.

 

ضدآفتاب مناسب هر نوع پوست، باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 

پوست خشک
یرای پوست خشک از ضد افتاب های حاوی مرطوب کننده استفاده کنید.اسپری ضد افتاب به دلیل وجود الکل می تواند پوستتان راخشک تر کند.

پوست نرمال 
اکثر فرآورده ها برای این گروه قابل استفاده است.

پوست چرب
از ترکیبات سبک و ژلی و ضدافتاب که بر پایه اب هستند، استفاده کنید. ضدآفتاب هایی که بدون چربی و غیرکمودوژون زا هستند،یعنی باعث بسته شدن منافذ پوست شما و ایجاد اکنه نمی شوند،انتخاب بهتری برای پوست چرب هستند.

پوست مختلط
برای افراد دارای پوست مختلط ضدافتاب مناسب پوست چرب گزینه ی بهتری است و باید زیر ان برای نواحی خشک مرطوب کننده قوی استفاده کنند.

پوست حساس
این گروه بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی مانند زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید که جذب پوست نمی شوند و آن را تحریک نمی کنند، استفاده کنند. همچنین استفاده از محصولات بدون الکل و فاقد بو در این افراد کمک کننده است.

 

اسپری ضد افتاب و پودر ضدافتاب

اسپری ضد افتاب برای محافظت از پوست بدن گزینه ی بهتری است چرا هنگام که مصرف برای صورت وارد مجاری تنفسی می شوند. همچنین پوست صورت دارای برامدگی و فرو رفتگی های بسیار کوچک است که با اسپری و پودر نمی توان همه ی انهارا پوشش داد.

 

SPFضد افتاب
این تصور که هر چه عدد SPF بیشتر باشد محافظت در برابر آفتاب بیشتر است کاملا اشتباه است. SPF 15، ۹۳ درصد، SPF 30، ۹۷ درصد و SPF 50، ۹۸ درصد محافظت در مقابل اشعه UVB خورشید محافظت ایجاد می کند.
SPF بالا، هیچ گونه محافظتی در برابر اشعه UVA  ایجاد نمی کند؛ در نتیجه  فرد بیشتر در معرض اشعه UVA و آسیب های ناشی از آن قرار می گیرد
– احتمال جذب پوستی ضدآفتاب های شیمیایی در SPF های بالاتر بیشتر است چون مواد موثره در فرآورده بیشتر است.
– ضدآفتاب هایی با SPF های بالاتر ممکن است حالت چسبناک داشته باشد و خیلی خوب روی پوست پخش نشوند.

 

 

ضد افتاب واشعه ی UVA
SPF فقط محافظت در برابر اشعه UVB را نشان می دهد. در حالی که UVA هم می تواند به پوست شما آسیب برساند بدون اینکه احساس سوختگی کنید.

بنابراین محافظت در برابر UVA که به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کند، بسیار مهم است. ضد آفتابی را انتخاب کنید که عبارت “broad-spectrum” روی آن درج شده باشد  تا ازپوست شما در برابر هردونوع اشعه محافظت کند.
عدد PA مقدار محافظت ضدآفتاب در برابر اشعه UVA را نشان می دهد. PA+++ بیشترین محافظت را در برابر UVA ایجاد می کند.

 

قیمت ضد افتاب
ضدآفتاب وقتی می تواند بهترین اثر محافظتی را داشته باشد که مقدار مناسبی از آن استفاده شود و هر دو ساعت یک بار تجدید شود  و انتخاب ضد افتاب گران تر به معنی محافظت بهتر نیست بلکه بعضی از انها روی پوست حس بهتری به شما می دهند.

ضدآفتاب مقاوم به آب
اگر زیاد عرق می کنید (مثلا ورزش کردن) و یا شنا می کنید، یک محصول مقاوم به آب تهیه کنید. ضد آفتاب هایی که واژه های “water resistance” و “very water resistance” روی آنها قید شده باشد می توانند به ترتیب ۴۰ و ۸۰ دقیقه پوست را هنگام شنا در برابر آفتاب محافظت کننداما این نوع ضدآفتاب ها نیز، در مجاورت با آب یا عرق شسته می شود و بعد از زمان گفته شده، باید پوست خشک شود و مجدد از ضدآفتاب استفاده شود.

 

به یاد داشت باشید مرطوب کننده، کرم پودر و یا پنکیک SPF دار نمی تواند جایگزین ضدافتاب باشد.

ضدآفتاب فیزیکی یا شیمیایی
اصطلاح فیزیکی و شیمیایی در ضدآفتاب ها، فقط به نحوه عملکرد ضدآفتاب اشاره می کند. ضدآفتاب های فیزیکی اشعه های خوشید را منعکس و ضدآفتاب های شیمیایی آنها را جذب می کنند.
ضدآفتاب های فیزیکی مانند تیتانیوم دی اکسید و زینک اکسید، اگر به تنهایی استفاده شوند احساس سنگینی روی پوست ایجاد کرده و اغلب ذرات سفید روی پوست به جا می گذارند. برای حل این مشکل، ذرات آنها را ریزتر می کنند وبه همراه فیلترهای شیمیایی استفاده می شوند. پس اغلب ضدافتاب ها از ترکیب چند فیلتر فیزیکی و شیمایی تشکیل شده اند.

 

 

منبع:داروکده/تبیان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *