استفاده از ضد افتاب در چه جاهایی برای محافظت از پوست لازم است؟

 نور آفتاب ، دشمن اصلی پوست است و مهم ترین علت پیری پوست و پیدایش چین و چروك هاست .

 

 

اشعه هایی كه به زمین می رسند از سه جزء تشكیل شده اند : ۱ – نور قابل رؤیت ( ۵۰ در صد ) ، اشعه مادون قرمز ( ۴۰ در صد ) و اشعه ماوراء بنفش ( ۱۰ در صد ) . اشعه ماوراء بنفش یعنی عامل اصلی آسیب رساندن  به پوست از طیف های مختلفی تشكیل شده است كه مهم ترین آن ها اشعه های UVA وUVB هستند .

استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از سرطان پوست و پیری زودرس و دیگر آثار مخرب آفتاب  ضروری است . در حقیقت ، استفاده از یك ضد آفتاب مناسب میزان تأثیر اشعه ماوراء بنفش را بر روی پوست كاهش می دهد و علاوه بر جلوگیری از آثار دیررس آفتاب مثل سرطان ، از آثار زود رس آن مثل آفتاب سوختگی ، قرمزی و تیره شدن پوست نیز می كاهد . در صورتی كه به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده كنید ، احتمال ایجاد لكه های پوستی به ویژه روی صورت بسیار  كمتر می شود.

علاوه بر اشعه ی ماورای بنفش، نور مرئی هم در تولید رادیکال های ازاد تاثیر دارد به همین دلیل این تصور که استفاده از ضد افتاب فقط در فصل تابستان و درمحیط های باز لازم است کاملا اشتباه است.

پس برای مراقبت از پوستتان علاوه بر زمانیکه درمقابل نور مستقیم هستید؛باید در ماشین،محل کارو حتی منزل هم از ضدافتاب استفاده کنید.

 

 

استفاده از ضد افتاب درماشین

اشعه ماوراء بنفش خورشید حتی وقتی در داخل اتومبیل خود هستید می تواند به پوست شما آسیب برساند. شیشه های جلوی ماشین تمام UVB و تقریبا ۵۰ درصد از اشعه UVA را مسدود می کند.اما شیشه های بغل و عقب ماشین معمولاً فقط اشعه UVB را مسدود می کنند و اشعه UVA را عبور می دهند. پرتوهای UVA می تواند باعث ایجاد پیری زودرس و سرطان پوست شوند.

استفاده از ضد افتاب درخانه

شیشه ها و UVA
پنجره های شیشه ای استاندارد فقط قادر به مسدود کردن اشعه UVB هستند، در حالی که پرتوهای UVA می توانند آزادانه از شیشه عبور کنند. این بدان معنی است که اگر در خانه هستید و در نزدیکیتان پنجره وجود داشته باشد، در معرض اشعه مضر UVA هستید؛پس یکی از دلایلی که لازم است در خانه و محیط کار ضد آفتاب بزنید پنجره ها هستند که اشعه ماورا بنفش UVA را از خود عبور می دهند.

 

نور مرئی و مادون قرمز در داخل خانه و محل کار
آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش بیشتر به خاطر تولید رادیکال های آزاد (ROS) است؛ که موجب صدمه به DNA پوست می شود. با این حال، اشعه ماوراء بنفش، تنها شکل تابش خورشیدی نیست که رادیکال های آزاد تولید می کند؛ نور مرئی و اشعه مادون قرمز هم می توانند باعث ایجاد رادیکال های آزاد شده و در روند پیری پوست نقش دارند.
با اینکه پرتوهای اشعه ماوراء بنفش سبب تولید ۶۷ درصد رادیکال های آزاد در لایه شاخی پوست می شود، اما نور مرئی نیز سهم قابل توجهی در تولید رادیکال های آزاد (حدود ۳۳%) در لایه شاخی پوست ایفا می کند. همانطور که می دانید، نور مرئی قادر به عبور آزادانه از شیشه است.

 

نور آبی که از طول موج ۴۰۰ نانو متر شروع می شود اغلب به عنوان نور مرئی پر انرژی (HEV) در نظر گرفته می شود. این فوتون ها، انرژی بیشتری نسبت به طول موج های دیگر در طیف مرئی دارند. برخی تحقیقات نشان داده اند که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی می تواند منجر به ناهنجاری های سلولی و مرگ سلول شود.

HEVدر صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن همراه وجود دارد.بسیاری از افراد ممکن است  ساعت های طولانی جلوی صفحه نمایش کامپیوتر در مکانی پر از پنجره های بزرگ کار کنند؛ آسیب های پوستی که می توانند در فضای سربسته رخ دهند از آنچه که تصور می کنید بیشتر است.

 

چگونه می توانیم از پوست خود در برابر آسیب نور در داخل خانه محافظت کنیم؟
تحقیقات نشان می دهد که اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم موجود درکرم های ضد آفتاب فیزیکی، به مراتب بهتر از ضد آفتاب های شیمیایی از پوست در برابر اشعه های UVA با طول موج بلند تر و نور مرئی محافظت می کنند. ضدآفتاب های فیزیکی، اشعه ها را منعکس و پراکنده می کند. با این حال، آنها محافظت کاملی در برابر نورمرئی نمی توانند فراهم کنند. افزودن اکسید آهن به کرم های ضد آفتاب فیزیکی، می تواند گستره محافظت در برابر طیف های بلند تر UVA و نورهای مرئی را بیشتر کند؛ با این حال، هنوز مشخص نیست این مواد، تا چه مقدار می توانند اثر محافظتی داشته باشند.
از طرف دیگر حتی در صورت کاربرد صحیح ضد آفتاب، فقط ۵۵ درصد از رادیکال های آزاد تولید شده اشعه ماوراء بنفش، مهار می شود.

 

بنابراین چگونه می توانیم پوستمان را از صدمات رادیکال های آزاد حفاظت کنیم؟ 
اینجاست که آنتی اکسیدان ها وارد عمل می شوند!
آنتی اکسیدان ها می توانند رادیکال های آزاد تولید شده در اثر اشعه ماوراء بنفش و نور مرئی را خنثی کنند.
به عنوان مثال، در یک مطالعه قبل از قرار گرفتن پوست در معرض نور مرئی از دو نوع ضد آفتاب استفاده شد. گروه اول از ضد آفتاب با وسیع الطیف همراه با آنتی اکسیدان و گروه دوم از همان ضد آفتاب بدون آنتی اکسیدان ها استفاده کردند. همانطور که انتظار می رفت، قرار گرفتن در معرض نور مرئی باعث افزایش قابل توجهی در رادیکال های آزاد شد. استفاده از ضد آفتاب به تنهایی هیچ تاثیری در کاهش آسیب نور مرئی نداشت. با این حال، مصرف ضد آفتاب حاوی آنتی اکسیدان منجر به کاهش ۷۸ درصدی رادیکال های آزاد در پوست شد.

بهتر است از ضدآفتاب نوع فیزیکی دارای اکسید آهن استفاده شود که دارای آنتی اکسیدان نیز باشد.

 

منبع : تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *